sadsad x
asdasd

BİBERİYE Rosmarinus Officinalis - Kuş Dili

24 Ocak 2021
BİBERİYE Rosmarinus Officinalis - Kuş Dili

Diğer ismi ile kuşdili olarak bilinen biberiye önemli tıbbi bitkilerin arasında yer almaktadır. Anayurdu Akdeniz havzasıdır ve yurdumuz bu bitkiden oldukça zengindir.

İçerisinde uçucu yağlar, tanenler, diterpen fenoller gibi diğer maddeler sayesinde dahilen ve haricen kullanımı vardır. Sert ve keskin aromalıdır.Yoğun kafur benzeri bir kokuya sahiptir. İnce dil biçiminde olan lineal yaprakları kullanılır ve çiçeklenme döneminden hemen önce toplanmış ve kurutulmuş yaprakları ve uçucu yağı drog olarak kullanılır.

Kullanımı oldukça eskidir. Eski çağlarda belleği güçlendirdiğine inanılmış,Eski Yunan’dan tutunda XV. yy da vebadan korunmak için insanların boyunlarına astıkları daha sonra II.Dünya Savaşı sırasında mikrobik hastalıkların bulaşmasını engellemek için hastanelerde kurutulmuş dalların tütsü olarak kullanılmış olduğu yayınlarda yer almaktadır.

Gelelim günümüze. Doğal yaşayalım, sağlıklı olalım derken bu tıbbi bitkinin acaba gerçekten nerede ve nasıl kullanıldığını biliyor muyuz? Daha da önemlisi doğru olarak kullanıyor muyuz?

Halk tababetinde;
Dahilen :Sindirim sistemi şikayetlerinde, baş ağrısı ve migrende, adet düzensizliklerinde, aşırı yorgunluk ve bitkinlik hallerinde kullanılır.

Haricen ise; genelde lapa şeklinde yaraların iyileşmesinde antiseptik olarak kullanılır.

Özellikle Alman İlaç Kodeksinde biberiye yaprağı çayının dahilen gaz hissedilen doluluk durumlarında, hazımsızlıkta, mide-barsak sisteminde hissedilen hafif kramplarda kullanıldığı belirtilmektedir.

Biberiye uçucu yağı ; taze çiçekli dallarının su buharı distilasyonu ile elde edilir. Aromaterapinin önemli uçucu yağlarından biridir. Burada ki kullanımı konsantrasyon bozuklukları üzerinedir. Ayrıca deride oluşturduğu kesin irrite edici ve haricen kullanıldığı bölgede kan akımını hızlandırıcı etkisiyle selülit görünümü için kullanılan yağlarının, saç ve ayak bakım ürünlerinin, romatizma ve adale ağrılarında kullanılan yağların ya da pomatların terkibine girmektedir.

Peki nasıl kullanılmalı?

Çay olarak ; bir tatlı kaşığı (2 gr) ince kıyılmış yaprakların üzerine bir çay fincanı (150 ml) kaynamış su eklenir. Ağzı kapalı olarak 15 dakika demlendirilir ve süzülür. Günde 2-3 defa birer çay fincanı içilebilir.

Özellikle yurtdışında bazı krem ve losyonların terkibine girer. Selülit tedavisinde, romatizmal durumlarda tedaviye destek olarak yer almaktadır.

Ağız hijyeni ve gargara olarak da yine ürünlerin terkibine girer.

Yan etkileri var mı? Kimler kullanmamalı?

Olağan dozlarda yetişkinler için dahili doz günde 4-6 gram drog kullanımı ve uçucu yağlar için harici doz günde 10-20 damladır.
Dikkat edilecek en önemli nokta: Uçucu yağ içilmez.
Hamilelerde, emziren annelerde ve bebeklerde kullanmayınız.

Bu tip tıbbı bitkilerden faydalanmak istiyorsanız mutlaka eczacınıza danışıp kendiniz için doğru olanı seçin.

Kaynak: Türkiye’de ve Dünyada Önemli Tıbbi Bitkiler ve Kullanımları ,Argefar&Helvacızade Sağlık Yayınları

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.