sadsad x
asdasd

COVID-19'dan korunma ve bilinmeyenler

16 Aralık 2020
COVID-19'dan korunma ve bilinmeyenler

COVID ; 2019 Aralık ayından bu yana tüm dünyanın gündemine bir bomba etkisiyle düşen ve hala her gün binlerce insanı hasta eden hatta ölüme kadar sebep olabilen bir virüstür. Yaz aylarında hepimiz az da olsa rahatlamışken hızla yayılan vaka sayıları son günlerde tedbirlerimizi arttırmamız gerektiğini bize söylüyor.

HES (Hayat Eve Sığar) programından yoğunluk alanına baktığımızda neredeyse risksiz alanların olmadığını görmekteyiz. Önemli olan bu dönemi maksimum korunma , minimum hasarla atlatabilmemiz. Peki, durum böyle iken nasıl korunacağız?

Öncelikle maske , hijyen ve sosyal mesafe kuralı vazgeçilmezimiz olmalıdır. Maskeler - özellikle tek kullanımlıklar- belirli aralıkla yenilenmelidir. Hijyen ise su ve sabunla gerçekleştirilmeli ve ardında dezenfektan kullanılmalıdır. En önemli tedbir ise sosyal mesafe kuralı denilen- kişiler arası 1,5 metre uzaklığa dikkat edilmesidir. Hep ikaz edildiğimiz bu konuya farkındalığımız arttığı dönemlerde bulaş riskinin düştüğünü gözlemledik.

Gıdalarımıza maksimum dikkat etmemiz kendimize verdiğimiz değeri gösterir. Hipokrat’ın dediği gibi : ‘’Besinler ilacınız, ilacınız besinler olsun’’
Vücudumuz öyle bir makinadır ki yediğimiz her şeyi kendi yararına sentezler ve dışarıdan verdiğimiz her destek , vücudun kendisi için ürettiğinin yanında yetersiz kalabilir. Onun için düzenli ve sağlıklı besin vazgeçilmezimiz olmalıdır.

Sebze , meyve ,yumurta , süt ve süt ürünleri , haftanın belirli günlerinde et tüketimi , düzenli ve gerektiği miktarda su içmek vücudun dengelerinin yerinde olması için gereklidir. Maalesef günlük hayatın telaşı içinde kaybolduğumuz için bu düzene uyamıyoruz. Bunların telafisi için eczanelerden vitamin , mineral ve gıda takviyeleri desteği alıyoruz. Ancak bu takviyeleri alırken , bunun da kontrol altında eczacı ya da doktorumuza danışarak güvenilir kaynaklardan almamız sağlığımız için büyük önem taşımaktadır

Bağışıklığımızı destekleyecek ana vitaminlerin başında Vitamin C , Vitamin D gelirken ; minerallerden çinko , magnezyum ,selenyum ; gıda takviyelerinden propolis , betaglukan , Afrika sardunyası , zencefil ,çörekotu yağı , omega 3 içeren balık yağları gelmektedir. Bunların hepsini takip eden blog yazılarında sizlere açıklayacağız.

Sağlıklı günler diliyoruz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.