sadsad x
asdasd

Curcumin Nedir? Zerdeçal Nedir?

24 Ekim 2020
Curcumin Nedir? Zerdeçal Nedir?

Zerdeçal, Curcuma longa (Zingiberaceae) adında bir bitkidir. Curcumin ise; zerdeçalın biyolojik olarak en aktif olan polifenolik bir bileşenidir.

Toz zerdeçal sadece %2-3 oranında Curcumin içermektedir. Bu Curcumin'in de %85'i kullanılmadan vücuttan atılır, biyoyararlanımı ise %4 civarındadır. Yani yemeklere koyduğumuz zerdeçalın sade ve sadece 10.ooo'de 8 gibi çok düşük bir kısmından fayda görebiliyoruz.

Curcuminin etkili olabilmesi için yüksek farmasötik teknoloji ile işlenilmesi gerekmektedir.

** Preklinik araştırmalarla Curcurmin'in antioksidan, antikanser, antiinflamatuvar ve nöroprotektif(sinir koruyucu) etkileri kanıtlanmıştır.

** Antioksidan ve antiinflamatuvar etkileriyle romatoid artrit, osteoartrit, fibromiyalji gibi ağrıya neden olan hastalıklarda ağrı kesicilere ve kimyasal ilaçlara olan ihtiyacı gözle görülür bir miktarda azaltır.

** Sindirim sistemi mukozasında özellikle bağırsak mukozasında oksidatif DNA hasarına karşı koruyucudur.

** Curcumin hem kendisi antioksidan hem de vücuttaki antioksidan enzim sistemlerinin çalışmasını arttıran güçlü bir bileşiktir.

** Hücresel yolakları etkileyerek vücutta detoks etkisi gösterir.

** Tümör hücrelerinde apoptoz (hücre intiharı) aktivasyonu ve proliferasyon (çoğalması), invazyon (doku içine girişimi) ve anjiyosentez (yeni damar oluşumu) inhibasyonu ile antikanser etki gösterir.

** Cildin yaşlanmasını yavaşlatır, yaraların iyileşmesini hızlandırır.

** Bağışıklık sistemini güçlendirerek viral, fungal(mantar) ve bakteriyel hastalıklara yakalanma riskini düşürür. Alerji semptomlarını azaltır.

** Antiplatelet (kan sulandırıcı) etkisi vardır. Kalp damar hastalıklarına yakalanma sıklığını azaltır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.