PAKALI SAĞLIĞIN VE GÜZELLİĞİN MERKEZİ

PAKALI SAĞLIĞIN VE GÜZELLİĞİN MERKEZİ

Eczacınızın Köşesi

Eyl 20

Panik Atak!

Aniden hissedilen bir korku olup çarpıntı, terleme, ateş basması, nefes tıkanıklığı, bulantı, göğüs sıkışması, titreme gibi semptomlarla seyreder. 5 ila 20 dakika sürer.

Korkunun sizi kontrol etmesine izin vermeyin. Daha önceden panik atak yaşadığınız yerlerden uzak durmayın. Belirtileri hissettiğinizde güvenli bulduğunuz yerden ayrılmayın ve kendinize bunun gerçek bir tehlike olmadığına dair telkin edin. Bu geçici bir süreçtir; atak bittiğinde siz de fark edeceksiniz.

Aklınız başka yere yönlendirin. Panik ataklarla baş etmenin en iyi yolu bunu kabul edip savaşmaktır.

Bazı ataklar nefes tıkanıklığı ile gelebilir. Bu yüzden nefes kontrolünü öğrenin. Elinizi göbek deliğinizin üstü ile son kaburganızın altına yerleştirin. 5’e kadar sayarak burnunuzdan derin bir nefes alın , 5 sn kadar tutun ve yavaşça ağızınızdan nefesinizi bırakın. Elinizin inip çıktığını hissedin.

Etrafındakileri fark et ve onlara dokun.Anı hisset.

Açlık, kızgınlık, yalnızlık ve yorgunluk gibi 4 duyu herkeste en kötüyü dışa vurur. Panik atağa sahipseniz bu 4 duyunuzu kontrol edin.

Atak öncesi ve süresince kendi kaslarınıza masaj yaparak vücudunuzun rahatlamasını sağlayın.

Olumsuz düşünce ve insanlardan uzak durun. Korkunuza (1 -10 arası) not verin ve beyninizin anda kalmasını sağlayın.

Sigara, alkol ve fazla çay/kahveden uzak durun. Kullanım anında rahatlama sağlasa da uzun vadede atak sıklığını ve derinliğini arttırır.

Fiziksel aktiviteler ve sizi rahatlatacak meditasyonlar stress seviyenizi azaltır. Huzurunuzu ve dinginliğinizi arttırır.

Ecz.Mahur Pakalın

Ecz.Mahur Pakalın Dirin

 

Son Yazılar

Vücudun savunma mekanizması; BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

Vücudun savunma mekanizması;...

⁣Bağışıklık sistemi vücudu enfeksiyonlara ve kanserin oluşumuna karşı korur. Tekrarlayan ya da kronik enfeksiyonlar , hatta hafif s...

Panik Atak!

Panik Atak!

Aniden hissedilen bir korku olup çarpıntı, terleme, ateş basması, nefes tıkanıklığı, bulantı, göğüs sıkışması, tit...

Ergenlik Döneminde Cilt Bakımı

Ergenlik Döneminde Cilt Bakı...

Ergenlik sivilcesi derinin artmış yağ salgısı sonrası yağ bezlerinin iltihaplanmasıdır.Bu iltihaba neden olan bakteri herkesin cildinde v...